Aktualności|Przydatne dokumenty|Placówki|Bankomaty|Kursy walut
 

Zebrania Przedstawicieli 2023 Kliknij

Ustawowe wakacje kredytowe  Kliknij

Informacja dla Kredytobiorcy o możliwości podpisania bezpłatnego aneksu BMR  Kliknij

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców  Kliknij

Ograniczenia w płatnościach do/z Rosji i Białorusi  Kliknij

Strona główna>KLIENCI INDYWIDUALNI>Kredyty i pożyczki>Uniwersalny kredyt hipoteczny

 Opis produktu  
   

Kredyt może być udzielony osobie fizycznej na dowolny cel, posiadającej zdolność kredytową, która zabezpieczy kredyt wpisem hipoteki na nieruchomości.


Warunki i zalety kredytu hipotecznego:

  • Kredyt dostępny w PLN
  • Okres kredytowania do 20 lat
  • Możliwość sfinansowania dowolnego celu
  • Minimalna kwota kredytu wynosi 10.000 zł. Maksymalna kwota kredytu uzależniona jest od zdolności kredytowej Wnioskodawcy oraz wartości rynkowej nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia
  • Minimum formalności
  • Szybka decyzja
  • Spłata w ratach równych lub malejących

 

OPROCENTOWANIE:

Możliwość wyboru rodzaju oprocentowania kredytu:

  • zmienne
  • okresowo – stałe obowiązujące przez 5 lat

Kredyt z oprocentowaniem zmiennym

Kredyt oprocentowany jest według zmiennej stopy procentowej, stanowiącej sumę stopy referencyjnej i indywidualnie ustalonej marży. Stopa referencyjna ustalana na okresy 3-miesięczne przy zastosowaniu następujących zasad:

  • stopą referencyjną Banku jest stawka WIBOR 3M, obliczona, jako średnia arytmetyczna z miesiąca poprzedzającego okres jej obowiązywania. Administratorem wskaźnika referencyjnego WIBOR 3M. tj. podmiotem sprawującym kontrolę nad jego opracowywaniem jest GPW Benchmark S.A. z siedzibą w Warszawie. Stawka WIBOR określa koszt pozyskania pieniądza przez bank na rynku międzybankowym i wyznaczana jako średnia arytmetyczna na podstawie kwotowań uczestników fixingu stawek referencyjnych. Stawka WIBOR jest ustalana zgodnie z Regulaminem Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR, o godzinie 11:00 w dni robocze i publikowana m.in. na stronie https://gpwbenchmark.pl/.
  • okresy 3-miesięczne, w których obowiązuje ustalona wysokość stopy procentowej, odpowiadają kwartałom kalendarzowym; pierwszy okres obowiązywania ustalonej stopy oprocentowania rozpoczyna się z dniem uruchomienia kredytu, a kończy z ostatnim dniem kwartału kalendarzowego, w którym nastąpiło uruchomienie kredytu; kolejne okresy obowiązywania nowych stóp procentowych rozpoczynają się pierwszego dnia kolejnego kwartału kalendarzowego (odsetki po zmianie oprocentowania naliczane są od pierwszego dnia miesiąca); ostatni okres obowiązywania ustalonej stopy oprocentowania rozpoczyna się z pierwszym dniem kwartału kalendarzowego, w którym przypada ostateczny termin spłaty kredytu, a kończy z dniem poprzedzającym ostateczny termin spłaty tego kredytu.

WAŻNE: oprocentowanie zmienne kredytu oznacza, że Twoja rata może rosnąć lub maleć, gdyż jej wysokość zależy od stawki WIBOR 3M. Dodatkowo istnieje ryzyko zaprzestania opracowywania wskaźnika WIBOR i zastąpienie go alternatywnym wskaźnikiem referencyjnym, co może skutkować wzrostem wysokości odsetkowej części raty kredytu.

W trakcie okresu kredytowania możesz złożyć wniosek o zmianę formuły oprocentowania Twojego kredytu hipotecznego ze zmiennego na stałe na okres 5 lat (60 rat kredytu),  jeżeli:

  • posiadasz zdolność kredytową i płacisz raty w terminie
  • wypełniasz wszystkie zobowiązania zapisane w Twojej umowie kredytowej
  • do końca okresu spłaty pozostało nie mniej niż 5 lat
  • na dzień złożenia wniosku o przejście na stałą stopę do spłaty pozostały co najmniej 62 raty.

Kredyt z oprocentowaniem stałym przez 60 miesięcy od uruchomienia

Jeżeli chcesz zabezpieczyć się przed rynkowymi zmianami wskaźnika referencyjnego WIBOR 3M możesz skorzystać z oferty z oprocentowaniem okresowo-stałym. Oferta taka oznacza, że przez 60 miesięcy od uruchomienia kredytu, rata Twojego kredytu będzie stała, następnie kredyt będzie oprocentowany wg formuły oprocentowania zmiennego, chyba że podejmiesz decyzję o kontynuacji oprocentowania w formule okresowo – stałej. Jeśli złożysz wniosek i podpiszesz bez żadnych dodatkowych opłat aneks do umowy kredytu, będziesz mógł ponownie korzystać ze stałej stopy bazowej na nowych warunkach przez kolejne 5 lat. 

Pamiętaj, że przy oprocentowaniu okresowo-stałym przez 5 lat rata kredytu będzie na niezmienionym poziomie, bo nie jest uzależniona od zmiany rynkowych stóp procentowych tj. od zmiany wskaźnika WIBOR 3M. 

 

WAŻNE: w okresie obowiązywania 5-letniej stałej stopy nie będziesz mieć możliwości zmiany oprocentowania na zmienne.

Jeśli wskaźnik referencyjny WIBOR 3 M spadnie w trakcie obowiązywania okresowo-stałej stopy, rata kredytu oprocentowanego okresowo-stałą stopą może być wyższa niż gdyby była ona obliczana na podstawie bieżącego wskaźnika WIBOR i nie można w okresie 5 lat złożyć wniosku o zmianę oprocentowania tj. nie można skorzystać z obniżenia raty.

 

RRSO - oprocentowanie zmienne:

Uniwersalny Kredyt Hipoteczny Rzeczywista Roczna Stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 11,56% dla następujących założeń:

całkowita kwota kredytu: 220.000,00 PLN (bez kredytowanych kosztów);

okres kredytowania: 168 miesięcy;

wkład własny: 45% wartości nieruchomości; 

oprocentowanie zmienne kredytu: 10,61 % w skali roku – wyliczone jako suma aktualnej stopy bazowej kredytu (stopa zmienna) WIBOR 3M: 7,16% i marży Banku w wysokości 3,50%; z zastrzeżeniem, że Bank podwyższa marżę kredytu dodatkowo w przypadkach określonych w Umowie kredytu.

Równa rata miesięczna: 2.519,30 PLN.

Całkowity koszt kredytu 207.642,77 PLN, w tym: suma odsetek w całym okresie kredytowania: 203.242,77 PLN, prowizja nie kredytowana za udzielenie kredytu: 2,00 % kwoty udzielonego kredytu wynosząca 4.400,00 PLN. Koszt ustanowienia hipoteki: 200,00 PLN, podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC1 ): 19,00 PLN i koszty te nie są ujęte w racie kredytu.

Pozostałe koszty, które mogą zostać poniesione w związku z ustanowieniem hipoteki są określone na podstawie Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. W całkowitym koszcie kredytu Bank nie uwzględnia następujących kosztów: kosztu ubezpieczenia nieruchomości, będącej zabezpieczeniem kredytu, spoza oferty Banku, kosztu ubezpieczenia na życie Kredytobiorcy spoza oferty Banku oraz kosztu wyceny nieruchomości, gdyż nie jest dostawcą tych usług dodatkowych dla konsumenta. Całkowita kwota do zapłaty wynosi: 427.642,77 PLN.

Oprocentowanie kredytu jest zmienne i w okresie obowiązywania umowy kredytu może ulec zmianie w związku ze zmianą stopy referencyjnej WIBOR 3M, która może spowodować, że koszty obsługi kredytu mogą wzrosnąć lub zmaleć. Zmienne oprocentowanie niesie za sobą ryzyko wzrostu wysokości raty, a tym samym całkowitej kwoty do zapłaty.

Kalkulacja została dokonana na dzień 10.03.2023r. na reprezentatywnym przykładzie.

 

RRSO - oprocentowanie okresowo - stałe:

Uniwersalny Kredyt Hipoteczny Rzeczywista Roczna Stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 11,29 % dla następujących założeń:

całkowita kwota kredytu: 220 000 PLN (bez kredytowanych kosztów);

okres kredytowania: 168 miesięcy;

wkład własny: 45% wartości nieruchomości; 

oprocentowanie okresowo - stałe kredytu w okresie pierwszych 60 miesięcy: 10,37% w skali roku, a następnie oprocentowanie zmienne 10,61% w skali roku –  wyliczone jako suma aktualnej stopy bazowej kredytu (stopa zmienna) WIBOR 3M: 7,11% i indywidualnie ustalonej marży w wysokości 3,50% z zastrzeżeniem, że Bank podwyższa marżę kredytu dodatkowo w przypadkach określonych w Umowie kredytu.

Równa rata miesięczna: 2.510,05 PLN.

Całkowity koszt kredytu 204.715,96 PLN, w tym: suma odsetek w całym okresie kredytowania: 200.315,96 PLN, prowizja nie kredytowana za udzielenie kredytu: 2,00 % kwoty udzielonego kredytu wynosząca 4.400,00 PLN. Koszt ustanowienia hipoteki: 200,00 PLN, podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC1): 19,00 PLN. Pozostałe koszty, które mogą zostać poniesione w związku z ustanowieniem hipoteki są określone na podstawie Ustawy z dnia 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. W całkowitym koszcie kredytu Bank nie uwzględnia następujących kosztów: kosztu ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości, kosztu ubezpieczenia na życie Kredytobiorcy oraz kosztu wyceny nieruchomości, gdyż Bank nie jest dostawcą tych usług dodatkowych dla konsumenta. Całkowita kwota do zapłaty wynosi: 424.715,96 PLN.

Oprocentowanie kredytu jest stałe w okresie pierwszych 60 miesięcy, a następnie zmienne. W okresie obowiązywania wg formuły zmiennej oprocentowanie umowy kredytu może ulec zmianie w związku ze zmianą stopy referencyjnej WIBOR 3M, która może spowodować, że koszty obsługi kredytu mogą wzrosnąć lub zmaleć. Zmienne oprocentowanie niesie za sobą ryzyko wzrostu wysokości raty, a tym samym całkowitej kwoty do zapłaty.

Kalkulacja została dokonana na dzień 10.03.2023r. na reprezentatywnym przykładzie.

 

INFORMACJA O RYZYKU WZROSTU STÓP PROCENTOWYCH

W przypadku długoterminowego kredytu hipotecznego poziom stóp procentowych w trakcie trwania umowy kredytu może podlegać zmianom. Niesie to ze sobą ryzyko, że w przypadku wzrostu stóp procentowych rata Państwa kredytu zmieni się znacząco, w sposób istotnie wpływający na Państwa możliwości finansowe.

Przed zawarciem umowy o kredyt hipoteczny Bank zachęca do tego, aby zapoznać się z historycznymi danymi dotyczącymi wysokości stóp procentowych. Bank podkreśla, że analiza przeszłych trendów dotyczących kształtowania się wysokości stóp procentowych, w tym wskaźników referencyjnych takich jak WIBOR 3M, może być pomocna w wyborze oferty kredytowej. Analiza ta jednak nie stanowi gwarancji, że w przyszłości stopa procentowa będzie kształtować się według podobnych trendów. Przykładowo, poziom stawki WIBOR3M stanowiącą składową oprocentowania zmiennego wynosi aktualnie 4,27%, podczas gdy, 15 lat wcześniej wynosiła około 20%, a w sierpniu 2021 była na niskim poziomie 0,21%.

Źródło: www.bankier.pl

 

Ponadto Bank zachęca wszystkich Klientów do zapoznania się z:

 RSSRSSOceń nas|Kontakt

©2024 Mazovia Bank Spółdzielczy. Korzystając z serwisu akceptujesz regulamin. design by ADV